Ponuka školského logopéda

Materská škola zamestnala školského logopéda.

Týmto dávame možnosť rodičom prihlásiť dieťa na logopédiu,

ktorá sa bude konať popoludní podľa uvedeného rozpisu - vid nižšie

Čo logopedická starostlivosť v kompetencii školského logopéda ponúka?

Školská logopédia patrí do rezortu školstva. Týmto sa značne odlišuje od klinickej logopédie, ktorá naopak patrí do rezortu zdravotníctva.

Cieľom školskej logopédie je u detí rozvíjať komunikačné zručnosti, naprávať nesprávnu výslovnosť jednotlivých hlások, rozširovať slovnú zásobu vo všetkých jej rovinách. Hodina individuálnej logopedickej intervencie v sebe zahŕňa :

• Hravú rozcvičku jazyka a pier
  • Dychové cvičenia so zameraním na správne dýchanie a správnu dĺžku výdychového prúdu
  • Na začiatku screening - zistenie oslabenia v oblasti reči, neskôr korekčné cvičenia
  • Prácu s kartičkami, obrázkami, rôzne zvukové hry
  • U detí predškolského veku - nácvik fonematického sluchu (uvedomovania)

Intervencia trvá toľko, koľko je dieťa schopné sústrediť sa – okolo 15 – 20 minút. Každé dieťa dostane do slovníčka nalepené cvičenie , ktoré sme na intervencii robili a ktoré by mal robiť rodič DENNE pár minút. Rodičia by mali vedieť, že aby sme u detí dosiahli zlepšenie, je veľmi potrebná spolupráca a práca doma. Lebo predsa – jazyk je len sval a vieme, ako svaly vedia „zlenivieť“, keď ich nepoužívame, alebo používame nesprávne J

Ešte by som chcela upozorniť, že školská logopédia nenahradí klinickú logopédiu. Preto ak niekto navštevuje klinického logopéda, je mojou úlohou riadiť sa inštrukciami klinického logopéda. Školská logopédia v tomto prípade len posilní a vhodne spestrí to, čo určí klinický logopéd.

Tiež sa môže stať, že screeningom NKS môžeme zistiť oslabenia, ktoré sú vhodné do rúk klinického logopéda – v tom prípade rodičovi odporučíme nájsť si a navštevovať práve tohto odborníka.

Rozpis logopédie (podľa počtu prihlásených detí je možná zmena)

13,30-16,00

Ľub.